Szpital Powiatowy w Zawierciu stawia na urologię małoinwazyjną

Szpital Powiatowy w Zawierciu stawia na urologię małoinwazyjną
Niewielkie nacięcie zamiast rany operacyjnej, mniejszy ból po zabiegu i szybsza rekonwalescencja - to główne korzyści, jakie daje pacjentowi operowanie sposobem laparoskopowym. Dzięki zatrudnieniu specjalisty z zakresu urologii małoinwazyjej, pacjenci Szpitala Powiatowego w Zawierciu zyskali nowe możliwości terapii.

„O tych operacjach mówi się obrazowo, że są wykonywane przez dziurkę od klucza. Zamiast rozcinania powłok brzusznych, chirurg robi kilka niewielkich nacięć przez które wprowadzany jest laparoskop z kamerą i narzędzia, którymi operuje. Obraz z wnętrza ciała pacjenta transmitowany jest do monitora, dzięki czemu chirurg dokładnie widzi pole operacyjne”
– tłumaczy dr Artur Pietrusa, urolog ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

To właśnie urologia jest jedną z dziedzin, w której laparoskopia sprawdza się doskonale. Obecnie w Zawierciu tą metodą z powodzeniem leczeni są m.in. pacjenci z nowotworem nerki czy prostaty.

Tylko w ostatnim miesiącu dr Artur Pietrusa, wykonał 5 operacji prostatektomii, czyli wycięcia gruczołu krokowego u pacjentów z rakiem stercza.

„Pozwala to na całkowite usunięcie choroby nowotworowej. Po wycięciu gruczołu krokowego możemy wykonać szczegółową analizę histopatologiczną całego narządu oraz ocenić stopień zaawansowania i agresywności raka.
Dzięki temu możemy określić dalsze rokowania, prawdopodobieństwo wznowy nowotworu i zdecydować o ewentualnym leczeniu uzupełniającym” – mówi dr Pietrusa.

Kolejny rodzaj zabiegów, który przeprowadzany jest w zawierciańskim szpitalu, to tumorektomia laparoskopowa. Wykonuje się ją u osób, u których wykryto guza nerki. Jest to operacja, w trakcie której usuwany jest jedynie guz nerki wraz z fragmentem tkanki tłuszczowej z jego okolicy, oszczędzając zdrową część narządu.

Poza leczeniem nowotworów dr Pietrusa wykorzystuje laparoskopię w leczeniu kamicy moczowodowej (ureterorenoskopia z litotrypsją) czy zwężenia odcinka moczowodu, które powoduje utrudniony lub zatrzymany odpływ moczu (pieloplastyka laparoskopowa).

„Dzięki temu, że dysponujemy laserem holmono-yagowym jesteśmy w stanie kruszyć złogi kamicze w drogach moczowych w obrębie nerek, moczowodu i pęcherza” – dodaje urolog.

To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy zyskali nowe możliwości terapii bez potrzeby wyjeżdżania do większych ośrodków. Zwłaszcza, że mimo wielu korzyści, jakie daje pacjentom laparoskopia, w Polsce wciąż nie jest ona tak popularna, jak w krajach zachodnich.


Zdjęcia

  • Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Środki norweskie i EOG
  • Ministerstwo Zdrowia
  • Program badań onkologicznych
  • Portal Informacyjny o eWUŚ