Program leczenia WZW typu B i C

Wirusowe zapalenia wątroby typu B i C są chorobami zakaźnymi wywołanymi przez wirus typu B (HBV) i C (HCV), które powodują stan zapalny wątroby i uszkodzenie jej miąższu. U większości osób zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy nie wskazują na chorobę wątroby, co utrudnia jej rozpoznanie. Niekiedy WZW C ujawnia się dopiero po 30 latach od zakażenia, dlatego tez określa się je mianem „wirusowej bomby zegarowej". U co piątej osoby przewlekle zakażonej choroba prowadzi do marskości i raka wątroby. Wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia.

Program leczenia WZW typu B i C jest realizowany przez:

- Poradnię Chorób Zakaźnych

- Oddział Obserwacyjno- Zakaźny

W ramach programu prowadzona jest diagnostyka zapaleń wątroby, pełna kwalifikacja z biopsją wątroby a następnie leczenie odpowiednimi lekami, które trwa od 6 do 12 miesięcy w zależności od genotypu wirusa.

W Poradni Chorób Zakaźnych przyjmowani są pacjenci, ze skierowaniami od lekarzy rodzinnych, którzy chcieliby u siebie wykluczyć zakażenie wirusem WZW typu B i C.

Na zachorowanie na WZW typu B i C szczególnie narażone są osoby:

• u których przetaczano krew lub preparaty krwiopochodne przed 1992r.;

• wielokrotnie hospitalizowane;

• u których wykonywane były zabiegi operacyjne, dializy, badania endoskopowe;

• pracownicy służby zdrowia, straży pożarnej, policji, którzy zranili się i mogli mieć kontakt z krwią zakażonego wirusem HCV;

• osoby przyjmujące narkotyki droga dożylną;

• osoby korzystające z salonów tatuażu, piercingu, gabinetów kosmetycznych.

Celem programu jest:

• wydłużenie czasu przeżycia chorych na przewlekłe WZW typu B i C,

• zmniejszenie ryzyka rozwoju następstw zakażenia HBV lub HCV, w tym raka wątroby,

• uzyskanie remisji choroby,

• poprawa jakości życia.